ACI Planning Committee and Working Groups

 

Leadership Team

      Helen Berman (SAS), Manish Parashar (RDI2/SOE), Don Smith (OIT), Margaret Brennan (ORED)

Working Groups

Medical Working Group:  David Foran (RWJMS and CINJ), Deborah Lazzarino, (NJMS), Frank Sonnenberg (RWJMS - Ambulatory Medicine), John Kerrigan (CINJ), Robert Wieder (RBHS), Petros Levounis, (NJMS), Bin Tian (RBHS-Newark, NJMS), Stephen Crystal (Rutgers-NB IHHCPAR), Pamela A. Ohman-Strickland, Ph.D. (RBHS-NB-EOHSI), Panos G. Georgopoulos (RBHS-NB-EOHSI), Bill Halperin (RBHS-NJMS-Newark), Vlad Belyi (RWJMS - Sys Bio), Murray Becker (RWJMS - Radiology), Evan Cadoff (RWJMS - Clinical Pathology), Chang Chan (RWJMS - Sys Bio), Lauri Goodell (RWJMS - Pathology), Susan Goodin (RWJMS - Pharm/Clinical Trials), Bruce Hafty (RWJMS - Rad Onc), Thomas Kearney (RWJMS - Surg Onc), John Nosher (RWJMS - Radiology), Gratian Salaru (RWJMS - Pathology), Karen Shapiro (RWJMS - Clinical Operations), Mark Stein (RWJMS - Med Onc), Deborah Toppmeyer (RWJMS - Med Onc), David Weissmann (RWJMS - Pathology), Ning Yue (RWJMS - Rad Onc), Gokce Toruner (NJMS), Michael Sirken(NJMS), Petros Levounis (NJMS), Masayuki Shibata (SHRP), Sayed Haque (SHRP), Gwen Mahon (SHRP), Dennis Carmody (SN), Sally Hodder (NJMS), Soteropoulos (NJMS), Charles Prestigiacomo (NJMS), Bin Tian (NJMS), Betsy Barnes (NJMS), Marila Gennaro (NJMS), Syed Haque (SHRP), Steve Hanson (Newark)

Biological (Life) and Environmental SciencesDebashish Bhattacharya (SEBS), Joseph Martin (Camden), Jay Tischfield (RUCDR), David Case (BioMaPS), Tara Matisse (SAS), Yana Bromberg (SEBS), Alexander Schliep (SAS), Gyan Bhanot (SAS), Roman Shirikov (SAS), Bin Tian (NJMS), Andrew Harris (NJMS), Vikas (Vik) Nanda (RWJMS), Benedetto Piccoli (CCIB, Camden), Gaetano Montelione (RWJMS), Bart Krekelberg (Newark), James Tepperto (Newark)

Physical and Earth Sciences: Oscar Schofield (SEBS), Kristjan Haule (SAS), Gabriel Kotliar (SAS - Phy), Anthony Broccoli (SEBS), David Vanderbilt (SAS - Phy), Karin Rabe (SAS - Phy), Enrique Cuchitser (SEBS), Liping Liu (SOE - Math), Steve Garofilini (SOE), Rachel Somerville (SAS), Amith Lath (SAS), Robert Kopp (SAS), Rachel Somerville (SAS Phy), Amitabh Lath (SAS Phy), Tai-Sung Lee (SAS Che), Prosenjit Bagchi (SOE), Michele Pavanello (Newark)

 Computing and Information Sciences: Nabil Adam (Newark), Michael Lesk (SCI), Dimitri Metaxas (SAS), Les Michaelson (OIT), Fred Roberts (DIMACS), Rich Martin (SAS), Thu Nguyen (SAS), Tomasz Imielinski (SAS), Ping Li (SAS), Tony Zhang (SAS), Jon L. Oliver (SCI), Jim Boyce (NJMS), Patrick Mattis (SN), Matthew Rosenthal (SHRP), Charles Hedrick (OIT), Faizan Ahmed (ORED), Sean Campbell (Athletics), E. A. Elsayed (SOE), Liviu Iftode (SAS)

     ACI Planning Committee

  • Helen Berman (SAS)
  • Manish Parashar (RDI2/SOE)
  • Margaret Brennan (ORED)
  • Nabil Adam (Newark)
  • Debashish Bhattacharya (SEBS)
  • David Foran (RWJMS and CINJ)
  • Deborah A. Lazzarino (NJMS)
  • Michael Lesk (SCI)
  • Joseph Martin (Camden)
  • Dimitri Metaxas (SAS)
  • Les Michaelson (OIT)
  • Fred Roberts (DIMACS)
  • Jay Tischfield (RUCDR)